• e-Acenteler
  • KURUMSAL
  • BİREYSEL
  • TREN

Yağmur Emeklilik Planı


Yağmur Plan, 12.000 TL başlangıç aidatı ile sisteme girip peşin giriş aidatı ve yönetim gideri kesintisi avantajı elde etmek isteyen katılımcılar için oluşturduğumuz emeklilik planıdır.

Asgari Katkı Payı

Aylık 200 TL ve üzerinde katkı payı yatırmayı düşünüyorsanız birikimlerinizi Yağmur Plan'da değerlendirebilirsiniz.

Yönetim Gideri Kesintisi

12.000 TL başlangıç katkı payı ile Yağmur Plan'a dahil olup, tek seferde yatırmış olduğunuz katkı payına göre değişen, aşağıdaki tabloda belirtilen oranlarda yönetim gideri kesintisi uygulanır.

Devlet Katkısı

Ödediğiniz tüm katkı payları için %25 oranında, devlet katkısı avantajından faydalanırsınız.

Devlet katkısının hak edilebilmesi için katılımcının sistemde kalış süresine bağlı olarak aşağıdaki oranlarda belirlenmiş kademeli bir yapı uygulanmıştır. 3 yıldan önce sistemden ayrılma durumunda Devlet Katkısından faydalanılmaz.Giriş Aidatı

Katılımcıların bireysel emeklilik sistemine ilk defa katılması sırasında giriş aidatı alınır. Yağmur Plan'da sisteme giriş anında alınan giriş aidatı bulunmamaktadır. Çıkışa ertelenmiş giriş aidatının teklifin onaylandığı tarihte geçerli aylık brüt asgari ücrete oranı aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.Ödeme Seçenekleri

Ödemelerinizi aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık vadelerde gerçekleştirebilirsiniz. Banka hesabınızdan otomatik ödeme talimatı verebilir ya da kredi kartı ile ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Dilediğiniz zaman katkı payı ödemelerinize ara verebilir, ödediğiniz aylık katkı payı tutarını (asgari tutarın altında olmamak kaydıyla) azaltabilir ya da artırabilirsiniz.

Ara Verme Kesintisi

Vadesinde ödenmeyen katkı payının ödeme tarihini müteakip üç ay içinde, ilgili hesaba herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda, ara verilen her tam ay için 2 TL ara verme kesintisi yapılır. Bir yıldan fazla ödemeye ara verme durumunda, bireysel emeklilik hesabına ilişkin olarak Emeklilik Gözetim Merkezi’ne şirket tarafından ödenen sabit giderler katılımcının bireysel emeklilik hesabındaki birikiminden indirilir.

Fon İşletim Gideri Kesintisi ve Fon Toplam Gider Kesintisi

Birikimleriniz için tercih ettiğiniz yatırım fonlarından yapılacak Fon İşletim Gider Kesintisi ve Fon Toplam Gider Kesintisi, her bir fonun fon net varlık değeri üzerinden günlük olarak hesaplanır. Emeklilik Yatırım Fonlarımız ve kesintileri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Plan ve Fon Dağılımı Değişikliği

Seçmiş olduğunuz planı yılda 4 defa, birikimlerinizin değerlendirildiği fonların dağılımını yılda 6 defa değiştirebilirsiniz.

Yağmur Plan’da sunulan Emeklilik Yatırım Fonları aşağıda yer almaktadır.

Asya Emeklilik ve Hayat A.Ş. Emeklilik Yatırım Fonları
Asya Emeklilik ve Hayat A.Ş. Muhafazakâr Katılım Esnek EYF
Asya Emeklilik ve Hayat A.Ş. Büyüme Amaçlı Katılım Hisse Senedi EYF
Asya Emeklilik ve Hayat A.Ş. Büyüme Amaçlı Katılım Esnek EYF
Asya Emeklilik ve Hayat A.Ş. Katılım Standart EYF
Asya Emeklilik ve Hayat A.Ş. Altın Katılım EYF